תביעת פיצויים לנפגעי תאונות דרכים

מי זכאי לפיצוי לאחר תאונת דרכים?

מדי שנה נפגעים במדינת ישראל עשרות אלפי בני אדם בתאונות דרכים קלות וקשות. בהתאם לחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975, כל נפגע כתוצאה משימוש ברכב זכאי לפיצוי בגין נזקיו. חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים ("חוק הפלת"ד") הוא חוק סוציאלי. החוק מעניק לכל נפגע, אפילו אם התאונה נגרמה באשמתו, פיצויים בגין נזקיו.

כלומר, בניגוד לתביעה נזיקית אחרת, בה הגורם לתאונה חייב בפיצוי הניזוק, בתאונות דרכים – חברת ביטוח החובה של הרכב בו ישב הנפגע, תפצה אותו בגין נזקיו. הולכי רגל יהיו זכאים לפיצוי מביטוח החובה של הרכב שפגע בהם, גם אם התפרצו לכביש. נהג שנפגע כששיחק בפלאפון או נרדם על ההגה, יהיה זכאי לפיצוי מביטוח החובה שלו. בהתאם לחוק הפלת"ד, אין משמעות לשאלה "מי אשם בתאונה". כולם זכאים לפיצוי.

עורך דין לתאונות דרכים
עורך דין לתאונות דרכים – יהונתן מרסיאנו עו"ד

"מהי תאונת דרכים?"

בהתאם לחוק, תאונת דרכים היא פגיעה שנגרמה כתוצאה משימוש ברכב. החוק חל על כל כלי הרכב הממונעים, לרבות אופנועים, תחבורה ציבורית ועוד. במהלך השנים, הרחיבה הפסיקה את החוק גם למקרים שאינם "תאונות דרכים קלאסיות", כמו פציעות שנגרמו מכלים הנדסיים. תאונת דרכים עלולה להתבצע גם לא תוך כדי הנסיעה עצמה, ויכולה לחול גם במהלך ירידה מרכב או עלייה אליו, סגירת דלת, כתוצאה הרכיבים שניתקו מכלי רכב, תאונות שאירעו אף ללא מגע בין הנפגע לכלי הרכב ועוד.

"מה הפיצוי שמגיע לנפגעי תאונות הדרכים?"

חוק הפלת"ד הוא אמנם חוק מיוחד, אבל הוא עדיין חלק מדיני הנזיקין. לפיכך, ראשי הנזק שבגינם מגיע פיצוי במקרה של תאונת דרכים, דומים מאוד לראשי הנזק ביתר המקרים של נזקי הגוף. עם זאת, מכיוון שהחוק מקנה פיצוי לכולם, גובה הפיצוי מוגבל בחלק מראשי הנזק. המחוקק, שנתן פיצוי ללא קשר לאשמה, הגביל את הפיצוי על נזק בלתי ממוני והפסדי השתכרות. לפיכך, חשוב מאוד להיות מיוצגים באמצעות עורך דין המתמחה בתחום נזקי הגוף ותאונות הדרכים.

תחום תאונות הדרכים הוא אחד התחומים בו משרדנו מתמחה במיוחד. לעורך דין מרסיאנו ניסיון רב מאוד בייצוג נפגעי תאונות דרכים, להם השיג פיצויים מקסימליים, בתיק קלים וקשים. משרדנו מייצג תובעים בלבד, כנגד כל חברות הביטוח בישראל, לרבות חברת קרנית.

נפגעי תאונות דרכים ומשפחותיהם מוזמנים לפגישת ייעוץ (חינם) לשם מתן ייעוץ ראשוני והערכת שווי התיק.

נפגעתם בתאונת דרכים? השאירו את פרטיכם
ועו"ד מרסיאנו ייצור עמכם קשר בהקדם