רשלנות רפואית במעקב הריון

מדי שנה מסתיימים מאות הריונות בנזקים ליולדת או לעובר, כתוצאה מרשלנות רפואית במעקב הריון

במדינת ישראל קיימים קריטריונים רפואיים בסיסיים לבדיקות השונות אשר מתבצעות במהלך היריון. בדיקות אלו מתחילות מאז שלב אבחון ההיריון הראשוני, ולאחר מכן, במהלך שלביו השונים של ההיריון. בדיקות מעקב היריון מתבצעות באמצעות בדיקות מעבדה שונות, בדיקות סקר, הדמיה ועוד.

 ביצוע בדיקות סקר במהלך ההיריון, נועד לאתר ולשלול מומים שונים בעובר ולנטר את מצבו. הבדיקות מתבצעות באמצעות בדיקות דם בשילוב עם בדיקות הדמיה שונות. נשים שנמצאות בקבוצות סיכון שונות, עלולות לעבור בדיקות סקר נוספות, כגון בדיקת מי שפיר, סיסי שליה, ובדיקות נוספות.

מה כולל מעקב הריון?

מעקב היריון משתנה בין אשה לאשה ובין הריון להריון. יש להתאים את הבדיקות בהתאם לנסיבות ההריון (הריון בסיכון, הריון מרובה עוברים וכדו'). בנוסף, יש להביא בחשבון את הרקע והנסיבות האישיות של האם (רקע משפחתי של סכרת הריון, קרישיות יתר ועוד). על רופא הנשים שמבצע את מעקב ההריון להיות עירני ולעקוב אחר "סימני האזהרה" אשר עלולים לעלות במהלך מעקב ההריון. יש להפנות את האם לבדיקות השגרה, ולאחר מכן, להפנות את האם לבדיקות הנוספות לפי הצורך. 

במקרים שבהם מעקב ההריון אינו משקף מצב תקין של האם או של העובר, על הצוות הרפואי המטפל לנקוט בצעדים הנדרשים – ובמהירות המירבית. כל עיכוב, עלול לגרום לנזקים שונים לאם, להמשכו התקין של ההריון או לעובר.

רשלנות רפואית במעקב ההריון:

התרשלות צוותים רפואיים במעקב הריון, עלולה להתקיים בכל שלב של ההיריון, מיום הגילוי אודות ההיריון ועד לתום ההיריון. להלן מספר דוגמאות למקרים שכיחים בהם קיימת רשלנות במעקב הריון:

  • אי ביצוע בדיקות אולטרה-סאונד בזמן לאחר גילוי היריון.
  • ביצוע הערכות משקל של האם והעובר באופן רשלני או חסר.
  • עריכת סקירות (ראשונה מורחבת וכדו) בצורה רשלנית, אשר עלולה להביא ללידת תינוקות בעלי מומים שונים ו/או הסובלים מתסמונות שונות. לעניין זה ראו גם רשלנות רפואית בייעוץ גנטי.
  • כשלון בזיהוי מצוקת עובר או מיעוט מי שפיר במהלך הריון.
  • אי זיהוי זיהומים במהלך הריון.
  • כשלון בזיהוי סיכונים לסכרת היריון או רעלת הריון.
  • ועוד.

למרבה הצער, תוצאות רשלנות רפואית במהלך מעקב הריון עלולות להיות קשות ביות., במקרים קשים עלולה הרשלנות לגרום  לפגיעה באם, בעובר ולסיום ההריון.

משרדנו מייצג נפגעי ונפגעות רשלנות רפואית שנגרמה במהלך מעקה ההיריון. אנו מתייעצים עם מיטב המומחים בתחום הגניקולוגיה, הרדיולוגיה והאולטרה סאונד, בכדי לברר האם קיימת עילת תביעה, ומה הנזק שנגרם, לשם עריכת חוות דעת מקצועית מעמיקה ומנצחת.

נפגעתם כתוצאה מרשלנות רפואית?
השאירו הודעה ועו"ד מרסיאנו ייצור
אתכם קשר בהקדם